Herbatki na sen – działanie, rodzaje, stosowanie

Problemy ze snem to smutna rzeczywistość wielu z nas. Bezsenność,paraliż senny czy częste wybudzenia, powodują nerwowość, problemy w pracy, a nawet kłopoty ze zwykłymi codziennymi czynnościami i zadaniami. Niektórzy z nas, aby wreszcie móc wypocząć często sięgają po herbatki na sen. Wyjaśniamy, czy i jak działają tego typu napoje, czy każdy może je stosować oraz z czego się składają.

Herbatki na sen – działanie

Herbatki na sen to kategoria, która obejmuje swoim zakresem napary o wielu dodatkowych funkcjonalnościach. Ten rodzaj herbat może wykazywać działanie:

  • relaksujące – co oznacza, że spożywając taki napar, poczujemy się przyjemnie odprężeni;
  • uspakajające – ten typ herbat wspiera wówczas także nasz układ nerwowy i serce; pijąc taką herbatę możemy poczuć, jak nasze napięcie i niepokój znikają, co również będzie dodatnio wpływało na długość i jakość naszego snu;
  • nasenne – oznacza to, że po zażyciu takiej herbaty szybciej i z łatwością uśniemy.
herbatki na sen - świeżo parzona herbata

Oczywiście wiele zależy od tego, jaki sposób przyjmowania znajdziemy na opakowaniu wybranej przez nas herbaty. Jednak najbardziej skorzystamy na działaniu tego typu herbaty, spożywając szklankę ciepłego naparu na co najmniej godzinę przed snem. To odpowiednio dużo czasu, aby zioła zaczęły działać. Po drugie – dzięki temu unikniemy wybudzenia związanego z koniecznością odwiedzenia toalety. Warto też zadbać o odpowiednią moc naparu. Zacznijmy od 1 – 2 łyżeczek suszu na szklankę. Musimy też pamiętać o regularności. Warto również zadbać o to, by picie takiej herbaty przybrało postać naszego codziennego nocnego rytuału. Wtedy możemy jej spożywanie połączyć na przykład z lekturą książki czy inną formą relaksu. Wypracowanie takiego schematu również może pomóc w zwalczaniu bezsenności. Ciało i mózg szybciej zaczną się wyłączać, gdy regularnie będą otrzymywać od nas taki sam sygnał gotowości do odpoczynku.

Najpopularniejsze rodzaje herbatek na sen

Herbatka z melisy

Zioło melisy od najdawniejszych czasów znane było jako skuteczny środek leczniczy. Przypisywano mu m.in. działanie uspokajające i rozluźniające. Dzisiaj melisa znajduje swoje zastosowanie właśnie w zwalczaniu bezsenności. Jest przy tym uznawana za jedną z najbardziej skutecznych herbatek na sen. Melisa lekarska: łagodzi napięcie, działa uspokajająco na serce i układ nerwowy, ułatwia zasypianie oraz poprawia jakość snu. Jest polecana głównie osobom, których problemy ze snem wywołane są przez długotrwały stres lub silne obciążenie psychiczne.

Rumianek

Herbatki na sen, których składnikiem jest rumianek, działają przede wszystkim wyciszająco na organizm. Napar z rumianku uspakaja i powoduje, że znikają nasze problemy z zasypianiem. Polecany jest głównie osobom, które znajdują się w jakimś trudnym życiowym momencie, a kłopoty ze snem są podyktowane przeżywanymi trudnościami. Rumianek zaleca się także przy zaburzeniach nerwowych i związanej z nimi bezsenności. Warto przy tym podkreślić, że herbatka na sen z rumianku wycisza też dolegliwości żołądkowe, które towarzyszą stresowi, a tym samym potrafią wybić nas ze snu.

herbatki na sen - herbata z rumianku

Herbatki z dodatkiem szyszek chmielu

Chociaż chmiel kojarzy nam się głównie z przemysłem piwowarskim, to bylina ta znajduje też swoje zastosowanie w leczeniu łagodnych zaburzeń snu. Chmielowi przypisuje się delikatne działanie uspokajające. Szyszki chmielu wykazują też właściwości nasenne. W praktyce oznacza to, że herbatki na sen z jego dodatkiem ułatwiają zasypianie i pomagają organizmowi się rozluźnić.

Herbatki z lawendą

Dodatek tego zioła w przypadku problemów ze snem przede wszystkim likwiduje uczucie napięcia. Wprowadza nas w doskonały nastrój i działa odprężająco na całe ciało. Przynosi uczucie ulgi i spokoju. Lawenda działa kojąco również na zmysły. Pijąc napar z jej dodatkiem o wiele szybciej zaśniemy, a nasze ciało skuteczniej się zregeneruje. Herbatki z lawendą polecane są głównie osobom, które miewają kłopoty z zasypianiem, ponieważ przez swój tryb życia nie mogą pozwolić sobie na regularny sen. W ich przypadku lawenda rekompensuje organizmowi brak odpowiedniej ilości snu.

herbatki na sen - herbata z lawendą

Herbatka konopna

Herbatki konopne to jeden z tych produktów wytwarzanych z konopi siewnych, które cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem. Dzieje się tak ze względu na przypisywane im i znane już od tysiącleci właściwości prozdrowotne. Walka z bezsennością i innymi zaburzeniami snu to jedno z najczęstszych zastosowań. Susz konopny w przypadku kłopotów ze snem działa na nasz organizm dwukierunkowo – wycisza na oraz przełącza mózg w stan całkowitego odprężenia. Ponadto posiada on zdolność wydłużania fazy snu REM, od czego zależny jest stopień regeneracji organizmu w czasie nocnego odpoczynku, jak i jakość samego snu.

Czy herbatki na sen są bezpieczne?

Teoretycznie tak, ale nie zawsze. Dla przykładu herbatki z dodatkiem szyszek chmielu nie powinny być stosowane w przypadku bardzo młodych osób i dzieci. Natomiast herbaty konopne są nie wskazane u osób z nadciśnieniem. Warto też pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie wsiadać za kierownicę po zażyciu herbatek o typowym nasennym działaniu, czyli z chmielem lub lawendą. 

Czy herbatki na sen rzeczywiście działają?

Wiele zależy od tego, z jakim zaburzeniem oraz jak długo się borykamy. Nie bez znaczenia są też źródła pochodzenia naszych kłopotów ze snem. Z pewnością nie pomogą one tym, którzy cierpią na tak zwany paraliż przysenny. Dlaczego? Ponieważ jest to poważne zaburzenie – niekiedy nawet o podłożu chorobowym i należy skonsultować je ze specjalistą. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tym ciekawym poradniku: https://fizjoterapeuty.pl/artykuly/paraliz-nocny-czym-jest-i-jak-go-wyleczyc.html. Dowiecie się z niego również, jakie są przyczyny paraliżu sennego i jak objawia się to zaburzenie. Autor poradnika podpowiada też, do których specjalistów należy się zgłosić, aby się wyleczyć.

herbatka na sen

Słowem podsumowania: ziołowe herbatki na sen są produktem łatwo dostępnym i niezbyt drogim. To powoduje, że chętnie po nie sięgamy, traktując je, jako doskonałą alternatywę dla środków farmaceutycznych, które – co należy podkreślić: powinniśmy przyjmować po wcześniejszych ustaleniach ze swoim lekarzem. Pamiętajmy jednak, że nawet zioła potrafią być dla nas groźne, co dotyczy zwłaszcza osób, które przyjmują na stałe niektóre leki, a także kobiet w ciąży. Aby sobie nie zaszkodzić, przede wszystkim – wcześniej zapoznajmy się z ich działaniem. Po drugie – udajmy się na zakupy do apteki. I po trzecie – w razie braku pewności, zapytajmy farmaceutę bądź lekarza o ewentualne skutki uboczne. Jeśli natomiast sami takie zauważymy, natychmiast zrezygnujmy ze stosowania herbatki. Zamiast tego udajmy się po wskazówki do specjalisty, który ustali dokładne przyczyny naszych kłopotów ze snem i dobierze odpowiednie (czyt. całkowicie bezpieczne dla nas) środki na ich zwalczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.