Kawa dla nastolatka?

Kawa dla nastolatka? Kiedy prosi Cię o kawę, to na początku możesz być lekko zszokowany. Wszak to napój dla dorosłych, kofeina jest zbyt mocno drażniąca na delikatny żołądek, a sam smak, nieco gorzki i cierpki, z pewnością nie przypadnie nastolatkowi. Z obserwacji swoich znajomych wiem, że samo tłumaczenie nie wystarczy. Wszak od zawsze podpatruje swoich rodziców, jak czerpią energię z filiżanki tajemniczego, czarnego naparu. Jak wybrnąć z takiej sytuacji?

Uwaga na klasyczną małą czarną!

Latte
Nastolatek może śmiało pić kawę z dużą ilością mleka

Tego napoju z pewnością nie wolno podawać dorastającemu dziecku. I obojętnie, czy mowa o ciekawskim 12-latku chcącym po raz pierwszy spróbować, kawy, czy też o 17-latku próbującym oszukać sen podczas przygotowania do kolejnego sprawdzaniu. Klasyczne espresso jest zdecydowanie za mocnym napojem dla młodego organizmu: kawa wzmaga pracę układu krwionośnego, dlatego po jej wypiciu nastolatek może poczuć się słabo, mieć zawroty głowy i przyśpieszone bicie serca.

Kawa z mlekiem?

Nescafe Dolce Gusto kapsułki
Źródło grafiki: Makro.pl

Cóż, to nie jest zły pomysł, jeśli zostaną spełniona dwa warunki. Po pierwsze, ilość mleka powinna wynosić około 50% zawartości kubka tak, aby nie podrażniać żołądka i układu pokarmowego. Po drugie, należy sięgnąć po kawę rozpuszczalną i nie wsypywać więcej niż płaską łyżeczkę. Najlepszym rozwiązaniem jest podanie tradycyjnej Inki. Bezwzględnie należy unikać produktów typu 3 w 1, ponieważ zawierają spore ilości niezdrowego cukru i różne chemiczne dodatki. Osoby posiadające ekspres na kapsułki (na przykład Dolce Gusto Piccolo) mogą się poratować specjalnymi, bardzo lekkimi napojami typu cafe au lait. To tak naprawdę bardziej mleko o smaku kawy niż zwykła kawa, jest bezpieczna dla nastoletniej pociechy, a słodki smak z pewnością przypadnie do gustu.

A co na to nauka?

Wyniki badań naukowców z American Society for Nutrition dowodzą, że spożywanie kofeiny poprawia pamięć i koncentrację młodego człowieka. Filiżanka lekkiej kawy z pewnością przysienie więcej pożytku niż półlitrowa butelka napoju typu Coca Cola. Nie należy dziecku bezwzględnie zabraniać picia kawy, tylko dopasować jej rodzaj do wieku nastolatka, ponieważ w przeciwnym wypadku może sięgnąć po napoje energetyczne, które przyczynią się do znacznego pogorszenia stanu zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.