Kawa dla nastolatka?

Kawa dla nastolatka? Kiedy prosi Cię o kawę, to na początku możesz być lekko zszokowany. Wszak to napój dla dorosłych, kofeina jest zbyt mocno drażniąca na delikatny żołądek, a sam smak, nieco gorzki i cierpki, z pewnością nie przypadnie nastolatkowi. Z obserwacji swoich znajomych wiem, że samo tłumaczenie nie wystarczy. Wszak od zawsze podpatruje swoich rodziców, jak czerpią energię z filiżanki tajemniczego, czarnego naparu. Jak wybrnąć z takiej sytuacji?

Uwaga na klasyczną małą czarną!

Latte
Nastolatek może śmiało pić kawę z dużą ilością mleka

Tego napoju z pewnością nie wolno podawać dorastającemu dziecku. I obojętnie, czy mowa o ciekawskim 12-latku chcącym po raz pierwszy spróbować, kawy, czy też o 17-latku próbującym oszukać sen podczas przygotowania do kolejnego sprawdzaniu. Klasyczne espresso jest zdecydowanie za mocnym napojem dla młodego organizmu: kawa wzmaga pracę układu krwionośnego, dlatego po jej wypiciu nastolatek może poczuć się słabo, mieć zawroty głowy i przyśpieszone bicie serca.

Kawa z mlekiem?

Nescafe Dolce Gusto kapsułki
Źródło grafiki: Makro.pl

Cóż, to nie jest zły pomysł, jeśli zostaną spełniona dwa warunki. Po pierwsze, ilość mleka powinna wynosić około 50% zawartości kubka tak, aby nie podrażniać żołądka i układu pokarmowego. Po drugie, należy sięgnąć po kawę rozpuszczalną i nie wsypywać więcej niż płaską łyżeczkę. Najlepszym rozwiązaniem jest podanie tradycyjnej Inki. Bezwzględnie należy unikać produktów typu 3 w 1, ponieważ zawierają spore ilości niezdrowego cukru i różne chemiczne dodatki. Osoby posiadające ekspres na kapsułki (na przykład Dolce Gusto Piccolo) mogą się poratować specjalnymi, bardzo lekkimi napojami typu cafe au lait. To tak naprawdę bardziej mleko o smaku kawy niż zwykła kawa, jest bezpieczna dla nastoletniej pociechy, a słodki smak z pewnością przypadnie do gustu.

A co na to nauka?

Wyniki badań naukowców z American Society for Nutrition dowodzą, że spożywanie kofeiny poprawia pamięć i koncentrację młodego człowieka. Filiżanka lekkiej kawy z pewnością przysienie więcej pożytku niż półlitrowa butelka napoju typu Coca Cola. Nie należy dziecku bezwzględnie zabraniać picia kawy, tylko dopasować jej rodzaj do wieku nastolatka, ponieważ w przeciwnym wypadku może sięgnąć po napoje energetyczne, które przyczynią się do znacznego pogorszenia stanu zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.