W czym Polacy piją kawę? Naczynia do kawy

Naczynia do kawy. Temat wydaje się być banalny – w czym nasi rodacy najbardziej lubią pić kawę? Odpowiedź prosta, w kubku. Jednak jak się okazuje, po rozmowie z moimi znajomymi szybko okazało się, że każdy z nich ma swoje dwa lub trzy ulubione naczynia, w których pije kawę w zależności od jej rodzaju.

I w ten oto sposób zwykłe kubeczki szybko zostały zdetronizowane przez niewielkie filiżanki i jumbo-kubki.

Klasyczne espresso

To zdecydowanie najbardziej ulubiony napój wszystkich kawoszy. Karygodnym błędem jest podawanie go w zbyt dużym naczyniu. Kawa szybko stygnie, ulatnia się jej aromat, nie wspominając o kwestiach estetyczno-wizualnych. Espresso serwuje się w niewielkich filiżaneczkach, obowiązkowo z podstawką na cukier i łyżeczkę. Najczęściej w sklepach można kupić dwa rodzaje filiżanek: niskie i szerokie (cappuccino) lub wysokie i wąskie (espresso, americano).

Małe filiżanki
Naczynia do espresso nie mogą przekraczać 50 ml!

Kawa po turecku

Do niej idealnie pasują zwykłe szklanki. Ich przezroczyste szkło pozwala ocenić, kiedy fusy opadną na dno. Ku zdumieniu wielu osób, latte i mokkę również można serwować w zwykłych szklankach, co pozwala ocenić grubość poszczególnych warstw kawy, mleka i syropu czekoladowego.

Emaliowany kubek do kawy
W takim emaliowanym kubku zwykło się pić kawę Inkę

Kawa z mlekiem

To tutaj prym wiodą różnego rodzaju kubki: małe, duże, typu jumbo oraz kubeczki emaliowane (to właśnie w tych ostatnich przez laty była pita kawa Inka). Pod tym względem nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, kubków jest do wyboru i koloru. Różnią się nie tylko barwą i wielkością, ale również napisami, kształtem i wielkością ucha. Najczęściej są wykonywane z ceramiki, odpornej na przebarwienia i uszkodzenia.

Co warto brać pod uwagę przy wyborze naczynia do picia kawy? Styl życia, to pierwsze, co przychodzi mi na myśl. Po co kupować eleganckie zestawy kawowe, jeśli ich właściciele znaczną część wolnego czasu spędzają poza domem? Powinni się zaopatrzyć w wysokiej jakości kubki, kubki termiczne oraz kubki papierowe, do których można nalać kawę i zabrać ze sobą na spacer lub do pracy. Z kolei typowi domatorzy, zwracający uwagę na najmniejsze szczegóły, będą zadowoleni z posiadania specjalnie dopasowanych do różnych okazji wysokich szklanek, kubków i filiżanek.

Kubek gliniany do kawy
Gliniany kubek do kawy z mlekiem

Gdzie kupować naczynia? Można je znaleźć praktycznie wszędzie, w sklepach, hipermarketach i na targach, jednak warto czasem zajrzeć do niewielkich sklepików trudzących się manufakturą. Ręcznie robione, wyprodukowane na życzenie klienta, kubki lub filiżanki to oryginalny i unikatowy element kuchennego wyposażenia, jaki można dopasować do różnorodnych stylów mieszkań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.