Historia kawy: podróż po Europie

Historia kawy w Europie jest nieznacznie dłuższa od europejskich dziejów herbaty. Jako pierwszy sposób przygotowywania i smak kawy opisał w 1573 roku Niemiec Leonard Rauwolf jako jedno z licznych doświadczeń kulinarnych zdobytych podczas dalekich wypraw na Bliski Wschód. Spore zasługi miał również nasz rodak, Jerzy Franciszek Kulczycki, który otworzył jeden z pierwszych kafehauzów na terenie Europy, a konkretniej w Austrii.

Chwała podróżnikom!

statek z herbatąWszak to nim zawdzięczamy możliwość picia jednego z najlepszych napoi na całym świecie. Nie tylko Niemcy i Polacy brali udział w handlowych wyprawach, lecz także przedstawiciele innych narodów. Jednym z kawowych bohaterów jest z pewnością Włoch Prospera d’Alpino, który podczas wizyty w Egipcie poznał lecznicze właściwości ziaren kawowca. Być może to właśnie jemu zawdzięcza się nazwę caffee. Dwie ogromne kampanie wschodnioindyjskie (brytyjska oraz holenderska) w XVI wieku sprowadziły ziarna z kawą do europejskich portów morskich. Jedną z osób odpowiedzialnym za tego typu działania był Żyd Jacob, znany również jako Jacobs (nie mylić z popularną nazwą kawy), który w XVII wieku założył pierwszą w Anglii publiczną kawiarnię.

Jak kawa podbiła europejskie podniebienia

Na początku była ona traktowana jako kulinarna ciekawostka: intrygowała swoim smakiem, sposobem przygotowywania i zapachem, jednak dość szybko odkryto jej pobudzające właściwości. Stało się to w okresie bitwy pod Wiedniem, kiedy to rozgromione wojsko tureckie porzuciło ogromne zapasy worków z ziarnami kawy. To właśnie tureccy jeńcy pokazali, jak prawidłowo należy parzyć kawę.  Mimo tego wielu Europejczyków podchodziło do kawy nieufnie. Dlaczego? Otóż pochodziła ze świata arabskiego, czytaj: pogańskiego. Kontrowersje wokół tego napoju były tak duże, iż osobny werdykt przyzwalający na picie kawy musiał wydać sam papież Klemens VIII.

Z Europy do Ameryki

kawaNa początku XIX wieku ziarna kawy trafiły do Brazylii, gdzie Portugalczycy zaczęli zakładać ogromne plantacje. Dzięki tym zabiegom czarny napój bardzo szybko przestał być trunkiem elit, zyskując ogromna przychylność wszystkich warstw społecznych. To właśnie ten kraj stał się światowym monopolistą w produkcji i eksportu kawy. Sytuacja zmieniła się dopiero w połowie XX wieku, kiedy to inne kraje (m.in. Kolumbia, Gwatemala, Ekwador i Argentyna) zmieniły swoją politykę, umożliwiając zakładanie kolejnych plantacji. To właśnie tam zlokalizowana jest lwia część światowej produkcji kawy.

Napój cywilizacyjny

To tuz obok wody i herbaty najchętniej spożywany napój. Nie ulega wątpliwości, iż z roku na rok wzrasta światowa podaż kawy. W 1750 roku sprzedano 600tys. worków z kawą, w 1950 roku 36 milionów, zaś w 2000 roku aż 103 miliony. Według statystyk, ludzkość wypija około 400 miliardów filiżanek kawy rocznie.

Bibliografia:

https://pl.jura.com/pl/o-kawie/historia-kawy

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kawa#Kawa_w_Europie_i_Ameryce

http://koneserzy.pl/smaki-konesera/316-kawa-w-polsce-%E2%80%93-historia-i-styl-picia.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.