Jak zrobić pyszną lattę?

Gęsta, śmietankowa kawa z dużą ilością spienionego mleka jest znana jako caffe latte. To jeden z ulubionych napoi pań, ceniony ze względu na delikatny, kremowy smak i piękną oprawę wizualną. Dobrze przygotowane latte powinno się składać z trzech kolorystycznych warstw zakończonych niewielką porcją mlecznej pierzynki.

Przepis na latte

Mk Cafe Feelings
Źródło: https://www.makro.pl/shop/pl/office/product/361187001004

Przygotuj: espresso (najlepiej z mieszanki ziaren o niskiej kwaskowatości, sama używam MK Cafe Feelings), mleko UTH (lepiej się spienia), odrobinę kakao, syrop smakowy, wysoką szklankę.

Do dzieła!

Najpierw na dno szklanki wlej niewielką ilość syropu do kawy. Następnie spień delikatnie mleko przy użyciu dyszy z ekspresu ciśnieniowego lub ręcznie (wówczas należy najpierw podgrzać je w mikrofalówce do temp. ok. 60 stopni, a następnie użyć ręcznej spieniarki, jaka można kupić w sklepach za około 10 złotych). Do szklanki delikatnie przelać mleczną piankę tak, by nie zmieszało się z syropem. Te dwie warstwy powinny zajmować około 80% objętości całego naczynka.  Następnie wlewamy espresso – uwaga, to bardzo ważne – z brzegu szklanki, cienkim strumieniem, by powstała trzecia warstwa. Zbyt szybkie wlanie bazy spowoduje zmieszanie się składników, tracąc w ten sposób efekt wizualny.

latte
Latte powinno mieć zawsze 3 warstwy nawet, jeśli nie używa się syropu!

Posypka: na wierzch można dodać niewielką ilość dodatkowej mlecznej pianki, odrobinę kakao, cynamonu lub pokruszonego kardamonu.

A tutaj filmowa wersja tego, jak powinno się przyrządzić caffe latte (tym razem bez dodatku syropu):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.