O cykorii słów kilka

Czy zastanawialiście się kiedyś, z czego dokładnie robiona jest kawa zbożowa? Czy faktycznie jest bezkofeinowa i kto powinien po nią sięgać? Dlaczego często można przeczytać o tym, że jest idealna przy niema każdej diecie? I w końcu, jak do tego wszystkiego ma się cykoria do picia? Zapraszam do tekstu, w którym postaram się odpowiedzieć na postawione pytania.

Jakiś czas temu pisałam na temat skutków uzależnienia od zbyt dużej ilości kawy (https://herbaciara.pl/2015/12/zatrucie-kawa-podstawowe-informacje/) i radziłam, aby sięgnąć po kawę zbożową. Popularna zbożówka częściowo zastępuje tradycyjny napar z ziaren kawowca i jednocześnie oczyszcza organizm ze zbędnych toksyn. Skąd czerpie te „cudowne” właściwości? Głównie dzięki zbawiennemu działaniu nieco niedocenianej dziś cykorii.

Cykoria – garść podstawowych informacji

Cykoria to warzywo, które doceniano już w starożytności. Polecano je osobom, które zmagały się z problemami trawiennymi. Dzisiaj wiemy, że cykoria zawiera w sobie dużo magnezu, potasu, żelaza, kwasu foliowego i witaminy C. Nie tylko pobudza apetyt, ale też korzystnie wpływa na pracę wątroby i cały układ pokarmowy. Warzywo to jest polecane przede wszystkim osobom, które cierpią na cukrzycę lub mają wysoki poziom cholesterolu we krwi. Cykoria zwiększa również ilość produkowanego podczas laktacji mleka, dlatego nie powinny o niej zapominać karmiące mamy. Nie można pominąć też faktu, że ma bardzo mało kalorii, przez co nieodłącznym elementem dietetycznego jadłospisu jest właśnie cykoria. Kawa z jej dodatkiem jest także polecana przez wielu dietetyków.

śniadanie z kawą zbożową

Kawa zbożowa z dodatkiem korzenia cykorii

Kawa zbożowa powstaje z mieszanki zbóż oraz wysuszonych i sproszkowanych korzeni cykorii. Są one najpierw dokładnie suszone, a następnie prażone w wysokiej temperaturze i rozdrabniane. Obecnie na rynku można kupić kilka rodzajów mieszanki kawy zbożowej, wśród której najczęściej występuje wariacja złożona z 70% cykorii i 30% kawy rozpuszczalnej. Najbardziej popularne nazwy kawy zbożowej to: Inka, Nestle Caro, Delecta kawa zbożowa, Anatol kawa zbożowa, Mokate poranna zbożowa, Cykorianka, Nestle Riccore, Prima śniadaniowa.

Co ciekawe, na rynku dostępne są już kawy zbożowe, w których skład nie wchodzi gluten. Niemożliwe? A jednak – nowoczesne technologie pozwalają na wydobycie ekstraktu ze zbóż (głównie jęczmienia), który pozbawiony jest całkowicie tego alergenu. W sklepach można znaleźć zwykłą kawę zbożową, jak i tę z wariantach smakowych (m.in. śmietankowa lub waniliowa). Cena jednego opakowania waha się w granicach 4-6 złotych za 10dag. Kawa z cykorii nie należy więc do najdroższych napojów na rynku.

Zbawienne działanie kawy z cykorii

Pijąc zaledwie jeden kubek naparu z proszkowanego korzenia cykorii, można już po kilku tygodniach zauważyć następujące zmiany:

  • zmniejszenie wagi – cykoria zawiera wysokie ilości naturalnego błonnika, który wspomaga trawienie, regulując proces przemiany materii (stanowi bardzo dobre środowisko dla bakterii wspomagających procesy trawienne); aby schudnąć, trzeba pić od 3 do 5 filiżanek cykorii dziennie; jeśli więc szukacie skutecznej i smacznej metody na utratę kilogramów, jest nią cykoria w kawie zbożowej;
  • większą ilość wapnia w organizmie – inulina (naturalny wielocukier) zwiększa przyswajalność wapnia i jednocześnie obniża poziom cholesterolu; cykoria w kawie zbożowej jest jej doskonałym źródłem;
  • zapobiega zaparciom – co jest dość często spotykane u miłośników tradycyjnej kawy; wspomaga produkcję bakterii jelitowych;
  • ładniejszy kolor skóry – zawartość beta-karotenu sprawia, że z czasem cera nabiera przyjemnego, promiennego kolorytu.

Cykoria

Wartość odżywcza w 100g:

wartość energetyczna: 330kcal

białko: 2g

tłuszcz 0,5g

węglowodany: 76g

Kawa zbożowa a kawa zielona

W tym momencie zapewne wielu sympatyków kawy zacznie się zastanawiać, czym różni się w zasadzie kawa zbożowa od kawy zielonej. Odpowiedź jest bardzo prosta. Kawa zbożowa nie zawiera w sobie kofeiny, nie będzie więc działać tak pobudzająco jak jej naturalny odpowiednik. Zbożówka jest efektem zmieszania różnych zbóż i korzenia cykorii. Smakowo kawa zbożowa bardzo przypomina delikatne kawy rozpuszczalne, dlatego osoby poszukujące zdrowszych zamienników, zmagające się z trudnościami układu pokarmowego lub z nadciśnieniem powinny sięgnąć po kawę z cykorii. To idealne rozwiązanie dla kobiet w ciąży i karmiących matek, które z utęsknieniem czekają na moment, aż w ich jadłospisie pojawi się z powrotem naturalna kawa. Cykoria, dodatkowo, nie zawiera glutenu ani innych alergenów, dlatego może być podawana nawet małym dzieciom, które często napierają na swoich rodziców, by im też przygotować taką kawę dla dorosłych.

Kawa zielona powstaje w wyniku zmielenia nasion kawowca. Czym różni się od klasycznej „czarnej kawki”? Wytwarzana jest ze znacznie twardszych parzonych nasion, ma zdecydowanie mniej aromatu i brakuje jej wyrazistego smaku charakterystycznego dla bardziej powszechnego odpowiednika. Zielona kawa polecana jest także osobom na diecie, które mimo wszystko nie chcą rezygnować z porannej porcji kofeiny.

Jak samodzielnie przygotować kawę z cykorii?

Jak przygotować kawę zbożową z korzeniem cykorii? Najprościej na świecie, ponieważ 2-3 łyżeczki kawy trzeba zalać wrzącą wodą (tutaj polecam Cisowiankę, która bardzo dobrze pasuje do cykorii pod względem smakowym), wymieszać i… gotowe!  Dla osób, które nie stronią od słodkości, polecam dodać łyżeczkę brązowego cukru. Mlekiem z kolei możemy zneutralizować nieco gorzki smak napoju, a odrobina cynamonu doda kawie wspaniałego aromatu. Tak naprawdę wszystkie składniki, które zdecydujemy się dosypać do filiżanki są naszą indywidualną kwestią – w końcu każdy lubi co innego.

śniadanie na trawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.