Melisa – znana wszystkim zestresowanym i cierpiącym na bezsenność jako remedium na wszelkie dolegliwości związane z codziennym zdenerwowaniem. Warto wiedzieć, że to zioło ma również inne właściwości.
Zacznijmy od przygotowania
Oczywiście do przygotowania herbatki z melisy potrzebne będą suszone liście, ewentualnie torebki z herbatką ekspresową. Aby przygotować łagodniejszy, mniej intensywny napar, należy czubatą łyżeczkę liście wsypać do kubka, zalać gorącą wodą i pozostawić pod przykryciem około 10-15 minut. Napój jest od razu gotowy do picia. Przygotowanie mocniejszego wyciągu trwa trochę dłużej. Tę samą ilość suszu zalewany letnią wodą, a następnie podgrzewamy na bardzo małym ogniu przez około pół godziny, ale tak, aby nie doprowadzić do zagotowania się. Po tym czasie wystarczy odcedzić liście i delektować się smakiem herbatki.
Uspokojenie to nie wszystko
Jak już wspominałam, najbardziej znanym zastosowaniem melisy jest leczenie zszarpanych nerwów. Herbatka, zwłaszcza stosowana wieczorem przed snem, łagodzi objawy stresu, przynosi relaks i wspiera w walce z bezsennością. Dzięki temu melisa z powodzeniem może zastąpić chemiczne lekarstwa na problemy z zasypianiem.
Dodatkowo melisa lekarska ma jeszcze inne właściwości:
- Działa przeciwbólowo i rozkurczowo. Dlatego jest polecana osobom cierpiącym na bóle głowy czy migreny. Będzie pomocna również dla kobiet zmagających się z bólami menstruacyjnymi.
- Wspiera działanie układu pokarmowego. Pomaga radzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami, jak wzdęcia i skurcze mięśni. Przyspiesza również przemianę materii, dlatego jest polecana również osobom, które starają się zrzucić zbędne kilogramy.
- Pomaga w leczeniu infekcji i zakażeń bakteryjnych. Dzięki dużej zawartości witaminy C wpiera nasz układ odpornościowy.
- Jest zalecana również kobietom w ciąży. Pomaga radzić sobie z mdłościami pojawiającymi się powszechnie u ciężarnych kobiet, a dodatkowo koi nerwy.