Napar z tymianku

Może nie wiecie, ale tymianek, popularne i powszechnie znane zioło ma zastosowanie nie tylko w kuchni, jako przyprawa. Można z niego przygotować również napar leczniczy o wielu pożytecznych właściwościach.

Przygotowanie naparu

Potrzebujemy jak zwykle suszu z tymianku. Ziele zalewamy gorącą wodą i zostawiamy kilka minut pod przykryciem, aby nabrała aromatu. Tak przygotowany napar może wykorzystywać zarówno do picia (po kieliszku 2-3 razy dziennie), ale również do płukania gardła i do okładów na skórę.

Ważne, aby pamiętać, że nie każdy może stosować tymianek. Powinny się go wystrzegać kobiety w ciąży – może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka i pobudzać skurcze macicy. Napar (ale również olej tymiankowy) zawiera duże stężenie tymolu – bardzo toksycznego składnika – który może prowadzić do uszkodzenia wątroby, nerek, serca czy układu nerwowego. Dlatego też tymianku nie można przyjmować stale, a jedynie w okresach leczenia konkretnej dolegliwości.

Świeży tymianek

Działanie tymianku

Dzięki piciu napar ziołowego wzbogacamy się w ważne witaminy (np. witaminę A, witaminy B2 i B6, kwas foliowy czy witaminę C) oraz składniki mineralne (jak potas, wapń, magnez, żelazo czy fosfor). Tymianek ma zastosowanie przy chorobach górnych dróg oddechowych – nieżycie, zapaleniu oskrzeli i krztuścu. Zarówno do picia, jak i do płukania pomoże w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła, migdałków i krtani. Napar może być wykorzystywany również do okładów na skórę – przy chorobach typu trądziku, liszajach, wrzodach czy czyrakach. Może mieć też zbawienny wpływ na włosy jako płukanka – ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Dlatego pomaga oczyszczać skórę głowy i radzić sobie z łupieżem, ale też wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.