Picie herbaty a ciąża

Czas oczekiwania dziecka to jeden z tych okresów, kiedy kobiety najbardziej zwracają uwagę na to, co jedzą i piją. Dobrze jest jeszcze zanim maluch pojawi się w brzuchu dowiedzieć się, które herbaty sa bezpieczne, a których lepiej unikać.

Które są bezpieczne? Których unikać?

Czarna herbata

Jest tym rodzajem herbaty, który jest najczęściej pity w Polsce. Niestety z uwagi na dużą zawartość teiny, która podnosi ciśnienie tętnicze, nie jest zalecana dla kobiet w ciąży. Dodatkowo spowalnia przyswajanie witamin A i B12, a dodatkowo wypłukuje składniki mineralne, jak żelazo, wapń, fluor oraz chyba najważniejszy w czasie pierwszych miesięcy rozwoju dziecka – kwas foliowy. Dlatego picie czarnej herbaty koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem, ale prawdopodobnie zaleci rezygnację z niej na czas ciąży.

Zielona herbata

Wokół niej również toczy się wiele dyskusji, zwłaszcza, że jest polecana jako odpowiednik kawy dla kobiet w ciąży. Działa orzeźwiająco i pobudza koncentrację. Co prawda nie jest tak szkodliwa jak czarna herbata, ale nie zaleca się picia więcej niż dwóch filiżanek dziennie. Może również wpływać na wypłukiwanie kwasu foliowego z organizmu, co jest szczególnie istotne w pierwszym trymestrze ciąży.

Herbata różne rodzaje

Rooibos, czyli wyciąg z czerwonokrzewu

Na szczęście picie tego czerwonego napoju jest dozwolone dla kobiet w ciąży, a nawet jest zalecane. Pozytywnie wpływa na radzenie sobie z nudnościami. Ma działanie uspokajające i wyciszające, dlatego szczególnie warto ją pić przed snem, aby zapewnić sobie spokojna i dobrze przespaną noc. Rooibos polecany jest nie tylko kobietom ciężarnym, ale również matkom karmiącym.

Biała herbata

Ma wiele pozytywnych właściwości dla naszego organizmu – zawiera dużo witaminy C, pomaga leczyć choroby układu krwionośnego, ma też działanie antyoksydacyjne i antymutagenne. Niestety zawiera również substancję pobudzającą, czyli kofeinę, co może negatywnie wpływać na rozwijające się dziecko. Dlatego podobnie jak z czarną i zieloną herbatą konieczne będzie jej ograniczenie lub nawet rezygnacja na czas ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.