Ostatnio napisałam co nieco o ogólnych zasadach przygotowywania nalewek z wykorzystaniem ziaren kawy. Dziś czas na konkrety, czyli propozycje przepisów do wykorzystania w domowych warunkach. Oczywiście nalewkę można przygotować wyłącznie na bazie samej kawy. Wtedy uzyskamy bardzo wyrazisty aromat i smak. Ja wolę jednak nalewki kawowe z dodatkami. Wzbogacają wyraz i głębię, a wcale nie ujmują alkoholowi. Dziś propozycje na dwie nalewki – pierwsza z dodatkiem pomarańczy (z przy tym dosyć niestandardowym wykonaniem), druga zaś to połączenie kawy z dobrze jej znanym miodem i wanilią.
Nalewka kawowo-pomarańczowa
Do przygotowania potrzebne będą składniki:
- 1 soczysta pomarańcza,
- 6-7 łyżek brązowego cukru,
- 40 gram ziaren kawy,
- 1 szklanka wody,
- Pół litra spirytusu lub 1 litr wódki.
Rozpoczynamy od podgrzania wody i rozpuszczenia w niej cukru. Następnie dodajemy spirytusu lub wódki. Oczywiście w pierwszym przypadku należy pamiętać, że nalewkę trzeba będzie jeszcze rozwodnić, aby nie była zbyt mocna i nie miała mocno alkoholowego zapachu. Pomarańczę w skórce sparzamy gorącą wodą. Następnie należy zrobić w niej dużo otworków (np. przy użyciu noża), a następnie w nacięcia powkładać przygotowane wcześniej ziarna kawy. Kolejny krok to włożenie pomarańczy do słoja i zalanie syropem cukrowo-alkoholowym. Tak przygotowany zestaw należy odstawić na około sześć tygodni w ciemne miejsce. Od czasu do czasu warto potrząsnąć słojem. Po tym czasie powstałą nalewkę należy przelać do butelek. Najlepiej odstawić ją jeszcze na kilka miesięcy, aby nabrała smaku.
Nalewka kawowa z miodem i wanilią
Do niej potrzebujemy:
- 50 ziaren kawy,
- 1 laskę wanilii,
- 1 szklankę wody,
- Pół szklanki miodu,
- 1 litr spirytusu.
Przygotowanie nalewki jest dosyć proste, nie zajmuje też tak wiele czasu, jak poprzedniej. Ziarna kawy razem z laską wanilii należy wrzucić do słoika i zalać spirytusem. Słoik odstawiamy w ciemnej miejsce na około 10 dni. Po tym czasie słoik wyjmujemy. Przygotowujemy syrop powstały z połączenia ciepłej wody i miodu. Dolewamy do mieszanki kawowo-alkoholowej i mieszamy, aby składniki się połączyły. Nalewki można spróbować od razu lub odstawić na kilka tygodni w butelkach.