Herbatka z liści oliwnych

Czy to nie ten napar powinien być nazywany napojem bogów? Uprawianie drzew oliwnych i znajomość ich leczniczych właściwości sięga wszak czasów starożytności, a więc okresu panowania mitycznych władców. Według legend powstanie pierwszych drzew oliwnych zawdzięcza się właśnie jednej z greckich bogini. Jak zatem korzystać z herbaty z liści oliwnych? Co ma w sobie dobrego?

Skąd pomysł na wykorzystanie liści oliwki?

Drzewa oliwne uprawiane były już 12 tysięcy lat przed naszą erą. Mitologia mówi, że do powstania pierwszego drzewa przyczyniła się bogini Atena, a konkretnie – jej zakład z bogiem mórz i oceanów, czyli Posejdonem. Wbiła swoją włócznie w skałę i w tym miejscu wyrosła oliwka. Tym samym to od jej imienia nazwane zostało najważniejsze miasto w starożytnej i współczesnej Grecji, czyli Ateny. Drzewa oliwne są długowieczne, żyją nawet do tysiąca lat. Uprawiane są głównie dla surowców z nich pozyskiwanych, jak na przykład oliwa czy owoce drzewa, czyli oliwki. Do życia potrzebuje ciepłego klimatu, więc najbliżej nas można spotkać ją w rejonach śródziemnomorskich. Nas oczywiście najbardziej interesują liście oliwne, bo to one są surowce do przygotowania naparu. Do niego potrzebne są suszone liście. Oczywiście najlepsze byłyby samodzielnie zebrane i wysuszone, ale to trudne, więc można wykorzystać gotowy susz ze sklepów zielarskich. 15 do 20 liści wrzucamy do rondelka, zalewamy gorącą wodą i gotujemy przez 3 minuty. Następnie odstawiamy do naciągnięcia na kwadrans. Napar można doprawić miodem lub sokiem z cytryny.

Liście oliwne

Na co pomaga herbatka?

Powodów do picia naparu z liści oliwnych jest wiele:

  • Działa przeciwrodnikowo. I co ważniejsze, zawartość antyoksydantów w liściach jest nawet trzydziestokrotnie wyższa niż w oliwie z oliwek.
  • Łagodzi zmiany skórne, przeciwdziała zakażeniom skóry i przyspiesza gojenie się ran. Może być wykorzystywana jako pomoc w leczeniu trądziku.
  • Działa przeciwpasożytniczo i antybakteryjnie. Dzięki temu wspiera leczenie infekcji i zwykłą profilaktykę.
  • Pozytywnie wpływa na układ trawienny. Łagodzi problemy żołądkowe, a dodatkowo – pomaga w odchudzaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.