Napar z majeranku

Majeranek jest przez większość kucharzy i kucharek używany w ilościach wręcz hurtowych – to jedno z najbardziej znanych ziół stosowanych w kuchni. Jest znakomitym dodatkiem do zup (do barszczu białego, grochowej czy flaków), mięs czy sosów, bo dzięki swoim właściwościom sprawia, że potrawy są mniej ciężkostrawne. Dodatkowo nadaje ziołowego posmaku i aromatu, i może być wykorzystywany jako zdrowy zamiennik soli. Ale dziś o nieco innych, bo leczniczych właściwościach majeranku, i jego wykorzystaniu w ziołolecznictwie.

Surowiec na napar

Co ciekawe majeranek suszony jest dużo bardziej wonny niż świeży, więc lepiej wykorzystywać go w tej formie do przygotowania herbatki. Zawiera bardzo dużo pozytywnych składników w postaci witamin (na przykład witaminy C, tiaminy, ryboflawiny, kwasu foliowego czy rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, E i K), soli mineralnych i kwasów tłuszczowych. Przepis na napar z majeranku jest bardzo prosty. Dwie łyżeczki suszonego zioła zalewamy gorącą wodą i parzymy pod przykryciem. Następnie studzimy i odcedzamy przed wypiciem. Zaleca się, aby pić maksymalnie trzy kubki dziennie takiej herbatki. Oprócz herbaty w ziołolecznictwie korzysta się też z olejku majerankowego, a także maści ziołowej czy wykorzystuje się go do przygotowania inhalacji albo płukanki do gardła.

Majeranek

Właściwości lecznicze majeranku

Majeranek będzie pomocny w leczeniu wielu dolegliwości:

  • Jest świetnym środkiem na uporczywy katar. Ułatwia oddychanie, bo dzięki niemu łatwiejsze staje się udrożnienie nosa.
  • Przydaje się przy infekcjach górnych dróg oddechowych w ogóle, bo pomaga radzić sobie z kaszlem czy nawet zapaleniu oskrzeli.
  • U wielu kobiet ciężarnych sprawdza się jako środek na mdłości związane z ciążą. Najlepiej pić napar codziennie, profilaktycznie, zanim jeszcze mdłości się rozpoczną.
  • Sprawdza się przy dolegliwościach żołądkowych i jelitowych. Ma działanie rozkurczowe i przyspiesza trawienie.
  • Sprzyja odchudzaniu ze względu na to, że przyspiesza przemianę materii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.