Irish Coffee

Tym razem na blogu gości przepis na kawę dla dorosłych – słynna irish coffee to nic innego jak kawa połączona z bitą śmietanką, cukrem i whiskey (a jak sama nazwa wskazuje, koniecznie irlandzką!). Używa się do niej charakterystycznych szklanek z grubą nóżką.

Irish coffee, czyli kawę po irlandzku, wynaleziono w Foynes, małym miasteczku w zachodniej Irlandii. Jak podaje portal irelandwhiskeytrail:

Pewnej zimowej nocy, w 1942 r., Samolot opuścił Foynes dla Botwood w Nowej Fundlandii, a następnie do Nowego Jorku. Po kilku godzinach walki z burzą pilot postanowił zawrócić do Foynes – co niestety nie było niezwykłym zjawiskiem. Jak zawsze, restauracja została poinformowana o przygotowaniu jedzenia i picia, ponieważ pasażerowie byliby zmarznięci i zimni. Joe Sheridan postanowił przygotować coś specjalnego, aby ogrzać pasażerów. Zaparzył ciemną, bogatą kawę, dodał trochę irlandzkiej whisky, trochę brązowego cukru i ułożył świeżo ubitą śmietanę na każdym kubku. Historia mówi, że panowała cisza, gdy ludzie po raz pierwszy wypili ten napar. „Hej Buddy”, powiedział zaskoczony amerykański pasażer, „czy to jest brazylijska kawa?” „Nie,” powiedział Joe, „to jest kawa po irlandzku”.

Pierwszą irish coffee w Stanach zjednoczonych podano 10 listopada 1942 roku. Niektóre bary w południowo-wschodniej Azji serwują koktajl mrożonej kawy i whisky, czasem bez śmietanki, pod nazwą „kawa po irlandzku”.

Whiskey – napój wyprodukowany z destylacji zacieru zbożowego  leżakujący w dębowych beczkach. Irlandzka wersja bazuje na jęczmieniu i dojrzewa przynajmniej trzy lata, podlega trzykrotnej destylacji. I właśnie owa destylacja odróżnia ją od whiskey szkockiej. Do najbardziej znanych wyspowej whiskey należą marki: Jameson, Powers, Tullamore Dew, Midleton Very Rare, Redbreast oraz Paddy.

Tutaj znajdziecie przepis, jak zrobić americano: Jak zrobić pyszne americano?

Irish Coffee – przepis

Składniki: 150ml americano, 50ml whiskey, 100ml śmietanki 36%, ¼ szklanki brązowego cukru

Wykonanie: Bitą śmietanę ubijamy na sztywno. Cukier przesypujemy do garnka, wlewamy odrobinę wody i gotujemy syrop cukrowy.

Na dno szklanki wlewamy lekko podgrzaną whiskey, a następnie gorące americano i syrop cukrowy. Dokładnie mieszamy – napój powinien być gęsty. Na wierzch delikatnie układamy bitą śmietanę – cały sekret tkwi w tym, aby nie zmieszać warstw. Kawa po irlandzku powinna przypominać wyglądem ciemne piwo z dużą ilością piany.

A tu znajdziecie sposób robienia irish coffee w kawiarni w Dublinie:

Źródła:

  • http://www.irelandwhiskeytrail.com/irish_coffee_history_and_recipes.php
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Irish_coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.