Czy wchodząc do kawiarni i widząc na tablicy menu napis „kawa dripp”, „kawa aeropress” lub „kawa chemex”, zastanawialiście się, co dokładnie kryje się pod tymi określeniami? To tak zwana trzecia metoda parzenia ziaren kawowca. Alternatywne parzenie kawy zaczyna zyskiwać coraz większą popularność wśród smakoszy, którzy z jednej strony mają dosyć zwykłej małej czarnej z ekspresu, zaś z drugiej oczekują od baristy dobrych umiejętności przygotowywania smacznej kawy w inny, nowatorski sposób.
Co ciekawe, na rynku powstaje coraz więcej kawiarni oferujących kawy parzone wyłącznie w ten sposób. Prawdziwym faux pas staje się zamówienie u nich zwykłego cappuccino lub latte. Nie używa się wysokokalorycznych syropów smakowych ani też kolorowych posypek. Bariści serwują czystą kawę, ewentualnie proponując mleko. Decydując się na zakup takiego napoju, warto nastawić się na nowe doznania smakowe oraz zapachowe, niczym nieprzypominające kawy znanej z sieciówki lub domowego ekspresu.
Dripper (Dripp) – wyglądem przypomina przelewowy ekspres ręczny. Dzięki otworowi z góry widać cały proces zaparzania kawy, co pozwala kontrolować zarówno moc napoju, jak i długość parzenia. Kawa ma wyrazisty, mocny smak. Cena urządzenia waha się w przedziale 100-200zł.
Aeropress – metoda wykorzystująca dużą „strzykawkę”, która wypuszcza sprężone powietrze pomieszane z kawą przez filtry i sitko. Uzyskuje się dość mocny, nieco gęsty i bardzo aromatyczny napar. Cena urządzenia wynosi około 100-150zł.
Chemex – to szklany dzbanek w kształcie klepsydry, którego zasada działania wygląda podobnie jak w przypadku drippera. Filtry sprawiają, iż kawa staje się klarowna, wydziela się też mniej olejków zapachowych, przez co jest bardziej słodka. Cena chemexu wynosi około 180-280zł.
Syfon – nie mylić z dawnym syfonem do robienia bitej śmietany lub oranżady; wykorzystuje się zjawisko próżni, łącząc dwa pojemniki (jeden z wodą, a drugi ze zmieloną kawą) oraz specjalną rurką, która przepuszcza przefiltrowany napój.
W porównaniu do profesjonalnych ekspresów, są to naprawdę tanie (zarówno przy zakupie, jak i eksploatacji) urządzenia, których obsługi można się nauczyć w zaledwie jedno popołudnie. Jednak sekret ich coraz większej popularności nie tkwi wyłącznie w sposobie parzenia, lecz także w doborze odpowiednich ziaren kaw (wiele kawiarni sprowadza do tego specjalne mieszaki kawy z Ameryki Południowej oraz Afryki). To tak zwane single, czyli kawa pochodząca wyłącznie z jednej plantacji. Wiąże się to z tym, iż z alternatywne parzenie kawy nie tylko pozwala na odkrycie nowych walorów smakowych, ale przede wszystkim odsłania ziarna – jeśli są słabej jakości, widać to nie tylko po kolorze i zapachu naparu, ale przede wszystkim po smaku. Oczywiście drugim, bardzo ważnym czynnikiem, jest korzystanie z dobrej jakości wody (np. woda Żywiec), która znacząco wpływa na smak gotowego napoju.
Mam nadzieję, że ten krótki wpis przybliżył Wam alternatywne sposoby na parzenie kawy i rozjaśnił główne różnice między poszczególnymi metodami. Wkrótce szczegółowo przybliżę każde urządzenie, wyjaśniając jak je obsłużyć i jakich ziaren użyć, by uzyskać najlepszą na świecie kawę!
One thought on “Alternatywne parzenie kawy”